22. 11. 2024, 23:37
Největším škůdcem včelího díla je Zavíječ voskový. Jeho housenky se živí plásty a soušemi. Raději vyhledávají tmavší dílo, než světlé. Zavíječ může škodit při teplotě vyšší než 10 °C. Kromě zavíječe jsou škůdci I myši. Hlodavci obecně dokáží včelí dílo vykousat a zlikvidovat.
Jaké jsou možnosti:
- Skladovat ve včelstvu pod plodištěm - při použití syntetických akaracidů (Varidol, M1) to není moc vhodné řešení. Aplikuje se vyšší dávka akaracidu => vyšší rezidua léčiv ve vosku a dalších včelích produktech.
- V otevřeném prostoru na průvanu - je to absolutně nevhodné řešení. Pokud se k souším či plástům dostanou včely, může docházet k přenosu onemocnění (nosematóza, mor včelího plodu, virózy …), objeví se slídivost a může dojít k loupeži a ztrátě včelstev.
- Ve včelotěsném prostoru na průvanu - např souše v nástavkách, seshora a zespoda kovové pletivo.
- Místnost či skříň a síření - jedná se o nejčastější řešení u hobby včelařů. Prostor s včelím dílem je třeba kontrolovat na přítomnost zavíječe a dle toho sířit. Až teploty klesnou pod 10 °C, zavíječ již není aktivní.
- Chladící box, chlazený sklad - Jedná se o nejideálnější (a nejdražší řešení). Jsou to prostory s regulovatelnou teplotou pod 10 °C.
Na fotkách níže je naše technologie chlazeného skladu.
Komentáře
Diskuze je prázdná.